Obsługa kas fiskalnych

Od maja 2019 r. Działają na rynku równoległym: kasy fiskalne z elektronicznym lub papierowym rejestrowaniem kopii, zwane kasami tradycyjnymi lub „starymi” oraz nowy typ kasy – kasyna online.

Bez względu na rodzaj kasy, przed jego użyciem należy zastosować fiskalizację i zarejestrować numer kasy. W przypadku kas fiskalnych dzieje się to automatycznie i nie ma obowiązku zgłaszania kasy szefowi urzędu skarbowego. Wystarczy, że użytkownik kasy online zapewni pomoc serwisową z dostępem fiskalnym i sieciowym, co umożliwia transfer danych między kasami online, w Centralnym Repozytorium Kasy („CRK”).

Kasa online udostępnia natomiast CRK dane o sobie i właścicielu kasy, otrzymując przypisany do niego numer rejestracyjny.
Użytkownicy, którzy muszą zgłosić zobowiązania, ale w ograniczonym zakresie – nie muszą już składać do urzędu skarbowego powiadomienia o postępowaniu w kasie.

Przed zgłoszeniem danych kasy z elektronicznym czy też papierowym zapisem kopii musisz dokonać jej fiskalizacji. Fiskalizacja kasy tradycyjnej przebiega w określony niżej sposób.

Serwisant:
wykonuje fiskalizację kasy (fiskalizacja kasy to jednorazowa, niepowtarzalna czynność, która pozwala rozpocząć pracę z kasą i pamięcią fiskalną. Dzięki temu proces pracy na kasie kończy wydruk dobowego raportu.
Wpisuje numer NIP twojej firmy do pamięci fiskalnej kasy
przekazuje ci dobowy raport pochodzący z twojej kasy fiskalnej,
przesyła zgłoszenie zawierająca takie dane do urzędu skarbowego w terminie do 7 dni od fiskalizacji

Ty jako właściciel kasy:
dołączasz raport z tego procesu do książki kasy. Książka ta powinna zawierać dane o kasie rejestrującej, obligatoryjne przeglądy techniczne kasy czy inne ważne informacje. Książka ta musi być przechowywana przez cały czas użytkowania kasy.
Aktualizacja danych zgłoszonych do urzędu jest konieczna w przypadku gdy:
-zmienisz miejsce użytkowania kasy fiskalnej

  • zmieni się przypisany dla ciebie urząd skarbowy
  • zmienisz pamięć fiskalną kasy po jej całkowitym zapełnieniu a także w razie uszkodzenia.

Taki wypełniony formularz powinieneś wydrukować i zanieść osobiście lub przesłać do urzędu skarbowego. 
Musisz pamiętać że zarówno zgłoszenie jak też aktualizację danych zawartych w zgłoszeniu dotyczącym kasy fiskalnej, możesz wysłać elektronicznie.

Dodaj komentarz